Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia

Zamknij

Jeden procent

Przekaż swój 1,5 % podatku na rozwój YACHT KLUB POLSKI KALISZ.

 

Stowarzyszenie YACHT KLUB POLSKI KALISZ od roku 2019 jest Organizacją Pożytku Publicznego.

Wszystkie osoby chcące wesprzeć działalność YACHT KLUB POLSKI KALISZ mogą przekazać na ten cel 1,5 % swojego podatku dochodowego.

W tym celu w rocznym rozliczeniu podatkowym należy podać nazwę klubu : YACHT KLUB POLSKI KALISZ oraz  Numer KRS: 0000039078

 

Warto przekazać 1,5 % z naszego podatku na rzecz YACHT KLUB POLSKI YKP Kalisz

1. Jako YKP KALISZ funkcjonujemy od prawie 50 lat. Przez ten cały okres prowadzimy

aktywną działalność polegającą na:

 

- prowadzeniu szkolenia żeglarskiego wyłącznie dla dzieci i młodzieży. Średnio jest to ok. 150 godz. zajęć na wodzie – naszą bazą jest Port na Zalewie Pokrzywnickim w miejscowości Szałe o corocznie organizujemy wiele spotkań dla najmłodszych adeptów żeglarstwa.

 

2. Klub posiada osobowość prawną oraz jest zarejestrowany w sądzie rejestrowym (KRS) jako organizacja pożytku publicznego.

 

3. Istnieje duże zainteresowanie żeglarstwem wśród dzieci i młodzieży, chociaż dla osób uprawiających żeglarstwo to nie tylko wypoczynek, ale też nauka i praca.

 

Mamy rok Jubileuszowy 100-lecie YACKT KLUB POLSKI

 

Poniżej trochę Historii w:

Stowarzyszenie, którego założycielami było 25 członków, pod nazwą Yacht-Klub Polski zostało zarejestrowane w dniu 10 grudnia 1924 r. Na pierwszego komandora klubu wybrano członka założyciela gen. Mariusza Zaruskiego, doświadczonego żeglarza morskiego, literata i poetę, z zamiłowania taternika i kawalerzystę, późniejszego nauczyciela i wychowawcę pierwszego pokolenia żeglarzy morskich w kraju.

 

Zakupienie w Gdańsku przez YKP używanego, pełnomorskiego jachtu Witeź umożliwiło komandorowi klubu M. Zaruskiemu, wraz z załogą złożoną z członków YKP, zrealizowanie pierwszego jachtowego rejsu bałtyckiego pod biało-czerwoną banderą w 1925 r. do Szwecji i Danii.

 

W 1927 r., w dziejach klubu zaistniał ważny fakt:-Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych reskryptem z dnia 26 lutego 1927 roku udzielił prawa Yacht Klubowi Polski na używanie bandery polskiej Marynarki Wojennej, z tym że w górnym lewym rogu białego pasa znajdować się ma nadto czerwony skośny krzyż z niebieską obwódką w białym polu, tzn. godło Yacht Klubu Polski. Reskrypt Ministra Spraw Wewnętrznych należy rozumieć jako zaszczytne wyróżnienie. Nadchodził rok 1939, Praca w klubie jednak nie ustawała. Jeszcze w lipcu 1939 r. jachty YKP brały udział w regatach międzynarodowych Round Gottland . 1-go września salwy z dział pancernika Schleswig-Holstein na Westerplatte rozpoczęły najazd hitlerowski na Polskę. Był to początek niszczycielskiej, okrutnej wojny, która swą pożogą wojenną i zniszczeniem nie miała sobie równej w dziejach ludzkości. Mimo bohaterskiej obrony kraj nasz poniósł klęskę i niebywale ucierpiał, a los Yacht Klubu Polski był z tym ściśle związany.

 

W oblężonej Warszawie, podczas nalotów port i drewniane budynki klubowe, obrzucone bombami burzącymi i zapalającymi, spłonęły doszczętnie wraz z całą flotyllą znajdującą się w porcie i hangarze. Oddział Morski w Gdyni zagarnęli hitlerowcy, wraz z ocalałymi jachtami. Pozostałe oddziały YKP przestały istnieć. W kraju rozpoczął się ciężki okres okupacji hitlerowskiej. Wielu kolegów klubowych poległo w obronie ojczyzny, obozach zagłady i Powstaniu Warszawskim.

 

Rok 1945-ofensywa Armii Czerwonej i Wojska Polskiego zadaje ostateczną klęskę hitlerowcom. Już wiosną 1945 r. członkowie YKP zebrali się i radzili nad sposobem wskrzeszenia ukochanego sportu żeglarskiego i w dniu 8 lipca zostało zwołane Walne. Organizacyjne Zebranie Członków YKP, na którym podjęto jednomyślną uchwałę o reaktywowaniu Yacht Klubu Polski i zarejestrowaniu jego statutu u władz. Tymczasowy Zarząd Główny YKP przystąpił do pracy organizacyjnej, zaczynając dosłownie od niczego.Przede wszystkim dawny statut należało zarejestrować; Yacht Klub Polski został ponownie powołany do życia w dniu 8 kwietnia 1946 r. i wpisany pod numerem 61 do rejestru stowarzyszeń i związków.

 

YACHT KLUB POLSKI zrzesza 20 klubów w Polsce i na Świecie. W tym roku obchodzi 100- lecie działalności. Nasz YACHT KLUB POLSKI KALISZ jest członkiem tego zrzeszenia od 47 lat. Wojewoda kaliski wydał decyzję rejestrującą 3 lutego 1977 roku .


AKTUALNOŚCI


WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

GALERIA


WIĘCEJ ZDJĘĆ